Комплект складається з 4х книг:
Українські народні казки. Казки про тварин
Казки про давніх богів, богинь та легендарних богатирів
Казки житейські
Українські народні казки. Казки про чортів, відьом та надприродні явища
Українські народні казки. Казки про тварин
Життя як у казці, казкове життя — це світ щастя, у ньому добро завжди перемагає зло. Казка непохитно стоїть на боці правди, у ній карають усіх нечестивців, які так дошкуляють у реальному житті. Вона сповнює маленьких хлопчиків і дівчаток вірою у справедливість. Чимало з них беруть ту віру у свою дорослість і стають героями вже справжніх історій — воїнами світла, яке неодмінно має перемогти темряву. Як у казці.
Видавництво «Фоліо» започатковує серію «Українські народні казки», щоб зібрати, зафіксувати, передати читачам багатство усної народної творчості. Відкривають зібрання казки про тварин, які, на думку вчених-дослідників, є найдавнішими. Персонажі-тварини здатні говорити й діяти як люди, а звіриний світ легко проєктується на світ людських стосунків, на буття суспільства. Казкові вовки й лисиці, зайці й ведмеді дуже часто нагадають знайомих нам людей…
Казки про давніх богів, богинь та легендарних богатирів
Наші предки-язичники вірили, що на небесах живуть боги, на землі з-поміж людей є герої, якими опікуються небожителі, а весь світ населений духами — добрими та злими. За їхніми уявленнями невидимі духи жили й порядкували в помешканні та на обійсті, у лісі, на луках та пасовищах, у криницях, водоймах, у хмарах. І таємничий світ Природи ставав їм ближчим, зрозумілішим.
Та й усе навкруги, вважали вони, було живим: дерева, струмки, каміння, кожна травинка-билинка мали душу, думали й розмовляли, як люди. А з добрими сусідами завжди можна порозумітися. Боги ж стояли на чолі всього, від них залежало добро і зло, біль і радість. Не могла давня людина пояснити все те, не знала причин, от і придумала надприродну силу. Тому з давніх міфів проросли казки про богів і богинь.
Казки житейські
У житейських казках головні персонажі — люди. Тож і в казкових історіях віддзеркалювалося їхнє життя, побут, стосунки, інколи реальні події, ситуації. Особливо засуджувалися й висміювалися лінощі, впертість, скупість, пияцтво. Ці та інші негативні якості, як нині, так і в давнину, були не в пошані. В усних оповідках запроваджувалися свої закони. Там герої перемагали переважно завдяки своєму розуму, кмітливості, сміливості.
Тому тямущий селянин міг добитися справедливості й утерти носа дурному панові, пихатому попові чи зажерливому корчмарю. Хоч насправді таке траплялося хіба що в мріях. Проте саме такими сподіваннями жив народ, підтримуючи цю віру казкою, яку передавав із покоління в покоління.
Українські народні казки. Казки про чортів, відьом та надприродні явища
Давня людина вважала, що в кожному предметі та явищі є жива істота. Ці духи природи допомагали, якщо їх вшановували й поважали, і неабияк шкодили, коли з ними не рахувалися. На нечисту силу — бісів, чортів, відьом — вони обернулися після поглинання язичницької демонології християнською.
Саме втручанням цих злих сил люди пояснювали хвороби, неврожаї, повені, мор тощо. Їх звинувачували в причетності до будь-якої невдачі. Казка стала своєрідним захистом, хай і примарним, від усесильного супротивника. У переважній більшості народних оповідок непевних істот показано нерозумними, недолугими, їх можна було не тільки здолати, а й змусити допомагати.