Джеффри Евгенидис

Джеффрі Євгенідіс – американський письменник, професор літератури, лауреат Пулітцерівської премії. Народився 1960 року в Детройті (штат Мічиган, США). Був третім сином у ній. Батьки його батька, греки були емігрантами з Малої Азії, а мати мала англо-ірландське походження. З відзнакою закінчив університет Брауна, 1986 року отримав ступінь магістра в Стенфордському університеті, де вивчав англійську філологію та письменницьку майстерність.
Ідею дебютного роману «Дівниці-самогубці» підказав письменнику випадок із життя няні його племінниці (вона зі своїми кузинами зробила спробу накласти на себе руки). У 1991 році в журналі «Paris Review» було опубліковано перший розділ книги. На той час Євгенідіс працював адміністратором в Академії американських поетів у Нью-Йорку. Публікація привернула до нього увагу видавців, і незабаром він підписав контракт на книгу, яка вийшла повністю в 1993 році. Роман був перекладений на півтора десятки мов, а 1999 року був екранізований Софією Копполою — і фільм лише додав слави авторові. Через десять років після першого роману вийшла друга — «Середня стать», у центрі якої — історія однієї сім'ї.
У двадцятих роках минулого століття Дездемона Стефанідіс та її брат тікають із Смирни від турків до Детройта, одружившись на кораблі. В Америці у них народжується двоє дітей, син Мільтон одружується зі своєю троюрідною сестрою, і його дочка - плід подвійного інцесту - виявляється гермафродитом. У 2001 році вона/він згадує своє життя і розповідає про нього читачеві. Оригінальність твору надає неповторний національний колорит: усі головні герої – греки, які обожнюють свою кухню, міфологію та релігію.
«Середня стать» — захоплюючий роман про різні аспекти пам'яті: про здатність людини дізнатися, яке було його обличчя до зустрічі його батьків, про культурну пам'ять роду, націю і, нарешті, про пам'ять тіла. За цей роман Євгенідіс отримав Пулітцерівську премію. 2011 року вийшов його третій роман «А часом дуже сумні», який розповідає про випускників університету Брауна початку вісімдесятих, де в ті ж роки навчався сам автор. Роман також був добре прийнятий критиками та потрапив у шорт-лист Премії національної асоціації літературних критиків.